Deel op facebook
Deel op facebook

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

Onder duurzaamheid en klimaat verstaan we projecten die inzetten op ecologie, circulaire economie, het aanpakken van klimaatuitdagingen of van Genk een meer biodiverse stad willen maken. Voorbeelden van projecten die in andere steden en gemeenten werden  ingediend: samen- en deeltuinen, gevel- en dakgroen, voedselverspilling minimaliseren, voedseloverschotten herverdelen of verwerken, efficiëntere inzet van transport, gedeeld gebruik van gebruiksgoederen, recuperatie van regenwater, restwarmte, etc.

Voorlopig vragen we enkel naar een titel en beschrijving van je idee. Als je al een afbeelding hebt,  mag je die zeker toevoegen. In een latere fase, willen we meer en gedetailleerde informatie over je idee (zoals begroting, locatie, eventuele samenwerkingen of partners, resultaten).

51
83

Deze ideeën werden reeds ingediend

Willekeurig Populair Recent
Toon opnieuw willekeurig 24 van de 51 bijdragen

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Natuurlijk buiten zwembad
Mt de klimaatopwarming indachtig zou het nuttig kunnen zijn over te gaan tot aanleg van een nieuw natuurlijk buitenzwembad. Geen grote filterinstallatie of chloor toestanden maar een strand met natuurlijke zwemvijver. Dat kan ons afhankelijk van de grote ook op sportgebied nog verder op de kaart zetten. In het verleden was de Molenvijvers een buiten zwembad, maar er zijn ongetwijfeld andere locaties in Genk die kunnen voldoen.
Sofie L.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Drinkfontein
Drinkfonteintjes installeren op enkele strategische plekken in de stad. Geen metalen, onaantrekkelijke installaties, maar met karakter. Creatief mee omgaan, bv kunst of symboliek in verwerken zodat het ook als bezienswaardigheid kan dienen. Al bij al ecologischer dan flessenwater en eventueel een toeristische trekpleister als we à la 'Fontana dei Libri' zouden gaan.
Tom S.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Voedselbos
In 2019 zijn ik en mijn gezin in Genk komen wonen. Wij zijn positief verrast door het open karakter van het landschap, de mensen en diversiteit. Wij voelen ons hier echt thuis. Ik ben gebeten door duurzaamheid en wat beter dan het aanleggen van een voedselbos waar mens en dier zich kan terugvinden. We willen de diversiteit van het bos als basis gebruiken om linken te leggen met ecologie (opname CO2, biodiversiteit, verbetering bodemkwaliteit) educatie (duurzaamheid, leren kennen en proeven van vruchten). Een andere belangrijke component is het sociale en de verbinding. We willen graag dat dit een bos letterlijk en figuurlijk leeft. Voedsel van korte keten is niet enkel gezond voor het lichaam, in de natuur aanwezig zijn, hier in werken is goed voor je mentaal welzijn, biedt zingeving. Verbinding met de natuur en de andere die hier mee helpen om een levend bos te maken. Ik heb gemerkt dat de interesse voor een voedselbos groot is en zal de uitwerking van dit plan verder op pakken met Adelina Lucchesi en Peter Lenaerts met op de achtergrond ook de feedback van Peter Walbers van de Schom. Een aantal ideeen die al ingediend zijn sluiten goed aan op ons voorstel. Bij deze nodig ik mensen die mee willen denken bij het uitwerken van een projectplan van harte uit om aan te sluiten.
Arjan D.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Muna on tour
Vanuit ' de ecologische talentenwerkplaats ' vinden we het belangrijk dat we in verbinding blijven met de maatschappij. Daarom zijn we ook vaak ' on tour ' . Omdat het netwerk van de deelnemers daardoor breder wordt en hun talenten in the picture komen. Thema's die leven in de maatschappij zoals duurzaamheid, klimaat en armoede worden zo concreet en behapbaar gemaakt. We hebben reeds een waterbar, maken smouthies met overrijp fruit met de sapjesfiets, maken soep met voedseloverschotten, en bakken lekkere vegan taartjes met de ' bakbitches ' De waterbar raakt zowel het thema dat kraantjeswater best lekker is en dat je het makkelijk kan pimpen en dat dit een impact heeft op verpakking en vervoer. Maar ondertussen is het ook een gratis aanbod tussen de vaak dure drankjes voor kleine portemonees. Robinetto/ De Leiding cv maakt watertaps zodat dat we 'onze waterbar ' rechtstreeks kunnen aansluiten op de waterleiding. Maar ook dat we hiermee de horeca en events in Genk kunnen inspireren om kraantjeswater te schenken. We delen nu reeds wekelijks 60 liter soep van voedseloverschotten uit aan de deelnemers tijdens de kookworkshop. We merken dat er veel mensen nood hebben aan verse soep met een babbel. Dit willen we graag opschalen door een soepmobiel en met de hulp van kinderkeukenpieten en hun juffen op de donderdagse markt. We willen onderzoeken hoe de lieve pubermeisjes ' Bakbitches ' met hun bakfiets vol vegan lekkers zich tonen op Nomadsland.
Ilse M. van Muna / Het Steger vzw
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Een veilige plek voor jouw fiets
Je wil je fiets droog en veilig stallen, maar hebt zelf geen plek voor je fiets? Met permanente overdekte, beveiligde stallingen is dat binnenkort mogelijk! Samen met andere Genkenaren beheer je een fietsenstalling. Deze plekken worden nieuwe ontmoetingsplekken in jouw buurt. We zoeken creatieve plekken waar we deze ruimtes kunnen creëren: een fietsbox, een stukje van een ondergrondse parking, en waarom niet, de voetgangerstunnel aan de Fruitmarkt.
Jan F. van Fietsersbond Genk
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Genk "happy dog" stad
Genk heeft nood aan een ruime aangename hondenlosloopzone. Elke hondenliefhebber met een grotere hond die veilig lekker vrij wil rennen is genoodzaakt om naar de randgemeenten te trekken . De kleine bestaande losloopweides in Genk zijn mooi maar volstaan écht niet voor grotere honden. Hondeneigenaars uit het centrum van Genk zijn al even op zoek naar een zone waar de honden vrij kunnen loslopen, zeker na het verdwijnen van het Franse Bos . Vroeger een zone waar veel sociale contacten werden gelegd tussen hondenliefhebbers, vaak ook oudere mensen mensen die niet in de mogelijkheid zijn om er ver op uit te trekken. Een losloopzone is een gemoedelijke ontmoetingsplek worden waar baasjes in alle rust met een gezellige babbel hun honden kunnen laten spelen, het brengt mensen dichter bij elkaar. Mochten de hondjes zelf mogen beslissen denken ze aan een 5 ha speelzone, minstens 2 mtr hoge afsluiting, bosjes/struiken voor de schaduw, heuvels om te rennen en als top of the bill een kleine vijver om te zwemmen en spelen. De baasjes houden van zitbanken, vuilbakken voor de poepzakjes en eventueel een poepzakautomaat en vooral een duidelijk reglement. Een overdekte zitplaats en een verlichting maken het helemaal af. Voor het basisonderhoud en de controle/uitleg ikv reglement kan de stad de sociale economie inschakelen, en daardoor mensen die het moeilijk hebben op de arbeidsmarkt toch een taak te geven in de maatschappij. Locaties: Melberg, Thor, Kattevenne, Schemmersberg Mijn rol zou bestaan uit: het uitwerken van de benodigde faciliteiten voor aanleg (budget, materialen, werkuren). Dit in overleg met de mensen die kennis hebben en ervaring met de aanleg (politie, natuurbeheer, contacten leggen met HH, Oudsbergen, Zonhoven enz) Een samenwerking opzetten met Beestig Wijs vzw, zodat eventuele educatieve projecten van hen kunnen ingepland worden in de zone. Op zoek gaan naar een pool van vrijwilligers en de coördinatie daarvan. Ikzelf ben aanspreekpunt voor problemen. Coördinatie van de inzet van wijkwerkers voor het onderhoud. Opleiding voor deze mensen regelen zodat ze weten wat te doen bij gevaar, overtredingen en andere problemen. Samenwerking met dierenartsen opzetten bij eventuele problemen en meldingen te doen..
Winy F.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Vorming en promotie van natuur begeleiders
De huidige pandemie heeft een enorme impact op hoe de Genkenaar met de buitenomgeving omgaat. Genkenaren trekken massaal door de natuur, maar door gebrek aan ervaring en kennis; meestal op hetzelfde moment naar dezelfde locaties. Dit brengt ongewilde vernielingen in de groene omgeving en verstoring van de biotoop met zich mee. Om dit te vermijden, willen wij jonge enthousiaste Genkenaren opleiden die de wandelaars begeleiden op hun tocht door de natuur in Genk. De uitdaging is om hen te wijzen op de pareltjes die ze niet zien, hen duiden op de kwetsbaarheid van de groene omgeving, maar toch de grootst mogelijke toegang verschaffen tot het gebied. Vertoeven buiten, in harmonie met de natuur, maar met een aangenaam begeleidend leertraject. In de praktijk bestaan er al Rangers, gidsen, en wandelbuddy's...maar de realiteit doet ons vaststellen dat deze mensen gebonden zijn aan bepaalde beperkingen (vereniging, parkgrenzen, specifieke acties). Wij kunnen onze Genkenaren in een park rondleiden, maar ook het kleine groen vlak bij huis is belangrijk, stoepplantjes bij naam kennen en diertjes vinden onder een bladerhoop is leuk en kan motiveren om vaker naar buiten te gaan. Wat je kent ga je ook respecteren. Dit moet ook een beweging zijn naar integratie van al onze inwoners, wij moeten proberen de natuur als een ontmoetingsplaats te laten functioneren voor Genkenaren. Het budget dat we vragen is voornamelijk voor de vorming, uitrusting en promotie van de groep begeleiders.
Luc J. van Klimaatraad Genk
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Houten replica van de Hostaertmolen op de Stiemer

Aan de Hoefstadstraat tegen over de visvijver stond sinds 1566 een watermolen langs de Stiemerbeek nl. de Hostaertmolen. Graag zouden wij dit verzonken erfgoed opnieuw willen laten verrijzen, door het oprichten van een houten replica op de plaats waar voorheen ook de Winterslagschans en de Schepenbank (1600) stonden. Dit project ligt in de lijn van de herwaardering van de Stiemervallei, de vergroening van de Evence Coppéelaan en het sluit aan bij C-Mine. Deze houten constructie komt op een heuvel op het einde van een aarden weg vanuit de Hoefstadstraat en is een uitkijkpunt over de natuur. Het gebied tussen de Evence Coppéelaan, Hoefstadstraat, buurtweg nr. 25, Winterslagstraat en Oude Postbaan heeft een oppervlakte van ca 5 ha en kan als een waardevol landschapspark opgewaardeerd worden. Na de realisatie kunnen er allerlei activiteiten georgansieerd worden. Om dit project te verwezenlijken hebben we de medewerking nodig van tal van vrijwilligers zoals, natuurverenigingen, studenten van de afdeling houtbewerking en zij die een bijdrage willen leveren aan de natuur. Ook de buurtbewoners zullen gevraagd worden om mee te werken aan het project wat de samenhorigheid in de buurtwerking ten goede komt. Het is een duurzaam project over de evolutie van de Genkse bevolking, van een bijna uitsluitend landbouwgebied met langgevelhoevens en watermolens op de Stiemerbeek, naar de ontwikkeling van een steenkoolmijngebied waar kerken, scholen, klinieken en huizen werden opgericht.
Met dit project hopen wij de mensen (natuurverenigingen) te motiveren om er een mooi natuurgebied van te maken. Het sluit ook aan bij de ingediende ideeën “ Groene buffer tussen Westerring en Vennestraat”, "Tuin van Betty”, “ Hoefstadstraat verbinden & verbondenheid” en “ Bronwater”  vandaar dat we het bij het thema “ duurzaamheid en klimaat” hebben geplaatst.
Als wij jongeren kunnen motiveren om aan de bouw van de replicamolen mee te helpen en deel te nemen aan de verfraaiing van het gebied, dan kan dit ook ondergebracht worden onder het thema “talentontwikkeling”. Het is ook onze wens dat het houten gebouw in de toekomst nuttig gebruikt wordt: o.a zouden scholen een uitstap kunnen organiseren om de kinderen dichter bij de natuur te brengen en te vertellen over de geschiedenis van Genk.

Dit idee werd ingediend door Jos H. en Jules G.

Jos H.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Bloemenweide voor bijen en vlinders

Bijen en vlinders vinden moeilijk nectar. Dit kunnen we oplossen door pleinen en weide in te zaaien met bloemen en planten in de genkse wijken. Ieder wijk zal wel zo een plek kennen. Vb in Zwartberg Noord H.Forirstraat grote weide die niet gebruikt wordt.

Gaetano P. van Bewonersgroep Zwartberg Noord
0 3
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Hondenlosloopweide Hoevenzavel tal van voordelen
Het grasveld in Hoevenzavel omtoveren tot een hondenlosloopweide zou de gemeenschapsomgeving ten goede komen. Een plaats waarin mensen kunnen samenkomen en socializen en waar honden vrij kunnen spelen en kunnen socialiseren. Nu is deze omgeving een vuile, vieze buurt waar veel drugsgebruikers komen. Echt geen fijne omgeving om met je hond te gaan wandelen! Er wordt al veel te weinig in de wijken van Genk gedaan en dit is een kans om mensen op een positieve manier bij elkaar te brengen en met elkaar te laten spreken. Een hondenpark bevordert verantwoordelijk huisdierbezit; geven honden een plek om veilig te bewegen, waardoor probleemgedrag wordt verminderd; senioren en gehandicapte eigenaren met een toegankelijke plek om hun metgezellen te trainen, en een ruimte voor gemeenschapsopbouwende gezelligheid. Het is aangetoond dat dankzij een hondenweide hondenbezitters meer bewust worden van het naleven van regels en meer verantwoordelijkheidszin ontwikkelen. Honden die sterk gesocialiseerd en getraind zijn, zijn gezonder, gelukkiger en minder agressief in gedrag. De weide aan hoevenzavel is perfect gelegen, er zijn veel hondenbezitters in de omringende wijken, er is parkeergelegenheid en er is voldoende ruimte. De aanwezigheid van een hondenpark biedt ook sociale controle op vervuiling, drugsgebruik, enz. Een duidelijk reglement is zeker wel nodig! Er moet goed nagedacht worden over een hondenlosloopweide. Het zou deze buurt, die nu serieus verloederd is, ten goede komen.
Katty W.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Het stadhuis als groene hart van Genk
Het idee is om , in eerste instantie, het binnenplein van het stadhuis om te toveren tot het groene visitekaartje van onze stad. Vandaag is deze binnenkoer een ongezellige woestijn van beton en verhardingen. Wat in de zomermaanden een heus hitte-eiland veroorzaakt. het aantal hittegolfdagen stijgt en in Genk ligt het aantal hoger dan het gemiddeld in Vlaanderen. Door het plein te ontharden en het aanplanten van inheemse en klimaatbestendige bomen en planten kunnen we een groene en klimaatvriendelijke oase creëren. Ik denk dan bijvoorbeeld ook aan het plaatsen van gemeenschappelijke kweek- en compostbakken, regentonnen, plantenbakken en borders. Het plaatsen van picknicktafels en zitbanken. De blote muren die het binnenplein omringen zijn geschikt voor geveltuinen, vogelkastjes en insectenhotels. En de platte daken van het stadhuis zijn uitermate geschikt voor vegetatie om droogte tegen te gaan. Het stadhuis zou zo tot een ontmoetingsplaats van de Genkenaren kunnen uitgroeien, waar zij niet enkel terecht kunenn voor het afhandelen van administratieve zaken maar ook voor een picknick, een moment van rust, workshops ivm met thema's als duurzaamheid, tuinieren en composteren. Deze vergroening zou ten voordeel zijn voor de bewoners en voor de stad om zich te bewapenen tegen de gevolgen van de klimaatveranderingen. Een groene revolutie waarbij de stad en de bewoners kunnen samenwerken aan de ontwikkeling van een nog groenere gemeente.
Annelies Z.
1 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Kelder en duurzame energie volkstuintjes
Samentuinen Genk-Noord probeert zich al jaren in te zetten voor ecologisch tuinieren door giftige stoffen te mijden, te composteren en regenwater op te vangen. Om groenten langer te bewaren willen we nu ook een ondergrondse natuurlijke kelder bouwen door een speciale container in te graven. Dit houdt koel zonder stroom en is vlakbij de tuintjes, waardoor er minder wordt weggegooid. De kelder kan ook gebruikt worden om allerlei groenten, bijvoorbeeld witloof, en paddenstoelen, zoals kampernoelies, te kweken. Tuiniers die gebruik willen maken van de kelder kunnen zich aansluiten. Zoals we nu ook al doen, zullen we aan bezoekers van Nomadland en de tuintjes rondleidingen en uitleg geven. De 33 tuintjes worden tijdens evenementen dan ook regelmatig opengezet voor bezoekers, zodat zij kunnen bijleren over ecologisch tuinieren. Daarnaast willen we ook met duurzame energie werken in de tuintjes. Op dit moment is er namelijk geen stroom en dus ook geen licht. Als er machines worden gebruikt is dit dan ook vaak op benzine. We kunnen bijvoorbeeld werken met zonnepanelen of kleine windmolens die energie produceren en opgeslagen worden op een batterij. Dit zou bijvoorbeeld gaan in de vorm van bouwpakketten die tuiniers kunnen aanvragen voor hun tuintje. Met deze acties willen we niet enkel de tuintjes duurzamer maken. Maar ook bezoekers van LABIOMISTA, Nomadland en de tuintjes bewust maken van de alternatieven die er zijn voor gezonder tuinieren.
Claudio C.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Plantenasiel Genk

De bedoeling is dat mensen die thuis een plant hebben en deze is ziek of bijvoorbeeld te groot geworden, dan kunnen ze de plant doneren aan ons en wij verzorgen de plant. Heb je een plant gestekt en weet je er geen blijf mee, doneer ze aan ons plantenasiel. Als de planten terug gezond zijn worden deze ter adoptie aangeboden. Ook bieden wij een plaats aan waar liefhebbers van kamerplanten kunnen samenkomen en bijleren, alsook een platform waar mensen terecht kunnen voor vragen betreft verzorging en propagatie. Wij verzamelen ook gebruikte plastieken binnenpotjes en sierpotten zodat deze niet op de reeds grote afvalhoop belanden. Wij zouden ook graag regenwater opvangen voor onze planten. Het initiatief is gestart in oktober 2020 als een experiment en blijkt een succes te zijn. Wij zouden dit graag laten groeien, verder uitwerken en verduurzamen. Er werden al gigantisch veel planten gedoneerd en geadopteerd en je merkt dat Genk toch echt een stad is met een hart voor groen!

Simon S. van Plantenasiel Genk
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Buurtparkje Winterslag
We missen een groene omgeving in Winterslag. Een buurtparkje zou hier verandering in kunnen brengen. Dit extra groen zal positief bijdragen tot het milieu en de biodiversiteit (denk maar aan vlinders en bijen), zeker als er gekozen wordt voor de juiste beplanting. Bovendien vormt dit buurtparkje voor alle buurtbewoners een verrijking: - Jonge gezinnen kunnen er met hun kinderen gaan wandelen, spelen, picknicken, … - Sporters hebben de mogelijkheid om er in een veilige en groene omgeving aan hun conditie te werken. Zo zou ik het zelf ook toevoegen aan mijn looproute als ik ga joggen. - Ik heb daarnaast ook een oma in de Vierde Wand wonen. Die zou het, naast de andere bewoners en oudere mensen uit de buurt, ook fijn vinden om eens in het groen te wandelen zonder een al te grote verplaatsing te doen. - Hondeneigenaars, die hier talrijk aanwezig zijn, krijgen zo een groen plekje waar ze met hun viervoeter een ommetje kunnen maken. Daarnaast heeft de coronacrisis ervoor gezorgd dat we meer buiten komen en nood hebben aan veilige ontmoetingsplaatsen in de openlucht. Daarvoor zou dit parkje een goede locatie zijn. Tot slot ligt dit terrein ook in het midden van de verschillende cités en kan dit dienen als een verbinding tussen deze buurten. Zo ziet u maar dat zo iets kleins als een buurtparkje veel positiviteit kan toevoegen aan een woonwijk. Wij hopen daarom ook dat dit idee ooit realiteit kan worden. (Eventuele locatie: braakliggend terrein aan de Noordlaan (bij Voetbalhof).
Ine V.
0 3
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Ruilkast in Waterschei
We willen een 'ruilkast' installeren in Waterschei. In die ruilkast kan je iets leggen wat je zelf niet meer nodig hebt, maar wat nog perfect bruikbaar is (bijvoorbeeld speelgoed, boeken, kleren, ...), en er dan iets uithalen wat iemand anders er heeft in gelegd. Enderzijds willen we iets doen aan de wegwerpmaatschappij, en een steentje bijdragen aan het verkleinen van de afvalberg. Anderzijds denken we dat zo'n kast een verbindend element kan zijn in de buurt, het kan een plaats worden waar je andere mensen kan leren kennen. We willen ook een heel laagdrempelig concept waar ook mensen die het minder breed hebben makkelijk de weg naartoe vinden. Dit idee is gegroeid vanuit de ouderraad van De Bladwijzer. Een mogelijke plaats voor de ruilkast is op het terrein van de school De Bladwijzer: het is een centrale plaats in de wijk en via de school kan (een deel van) de doelgroep bereikt worden. We willen de kinderen laten zien dat dingen die je zelf niet meer nodig hebt, nog wel voor iemand anders bruikbaar kunnen zijn, en niet meteen de vuilnisbak in hoeven. Het is wel absoluut de bedoeling dat het een ruilkast voor iedereen wordt, niet enkel voor wie er naar school gaat.
Reinhilde D.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - OnderOns
OnderOns is een project dat inzet op duurzame verfraaiing van hangplekken en deze wil omvormen tot ontmoetingsplekken waar kinderen, jongeren, ouders, bewoners,… zelf materiaal kunnen ontwerpen dat dient voor de verfraaiing van onze straten, wijken en plekken waar we vaak komen. Een soort openlucht atelier, dat voor een bepaalde duur, een plek in de wijk of straat inneemt om met vrijwilligers een ontwerpidee uit te stippelen en deze te verwezenlijken. Bij het waarmaken worden kinderen en jongeren ingezet om op een creatieve manieren het idee uit te werken. Vogelhuisjes maken, muren verfraaien door graffiti, een wensmuur maken, een boodschapbak plaatsen (soort brievenbus waarin je je vraag, suggestie, bekommernis, etc. in kunt achterlaten), bloemen planten, bloempotten verven, een mobiele bibliotheekje ontwerpen, etc. Met dit project willen we kinderen en jongeren die in moeilijke omstandigheden opgroeien de mogelijkheid bieden om onbezorgd en creatief bezig te zijn en het welbevinden op een positieve manier beïnvloeden. Daarnaast willen we meer karakter en kleur geven aan onze leefomgeving, en dit door zelfregie te stimuleren (eigen ideeën inbrengen, initiatief nemen, …), respect te tonen voor onze omgeving en hierin een voorbeeldrol nemen. We hopen dat dit mobiel atelier door alle straten en wijken van Genk kan rijden om zijn steentje bij te dragen en het leven aangenamer te maken voor heel wat Genkse kinderen en jongeren.
Zehra Y. van Yadelim Plus vzw
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Wijkzuster: een wijktuin als gezondheidsboost
Een wijkzuster, dat is ons voorstel. Geen levende verpleegster die waakt over onze gezondheid maar een gezamenlijk plekje om te zaaien, samen te zijn tijdens het wroeten in de aarde, te babbelen tijdens het oogsten, te genieten van de buitenlucht en verse kruiden en zo te zorgen voor ons geestelijk en lichamelijk welzijn. Het burgerbudget kunnen we gebruiken om een perceel grond per wijk te pachten voor het aanleggen van een wijktuin. We houden het eenvoudig, dure hekken, compostvaten en tuinhuizen zijn niet nodig. Met de eigen creativiteit van de deelnemers geraken we met een beperkt budget al heel ver. Iedereen wie wil meewerken aan de wijk- en/of kijktuin is welkom, ook wie alleen op een bankje wil komen zitten om te babbelen. De wijk beslist wat er wordt geplant (deels groenten, deels bloemen, deels wild, deels gestructureerd), Met hier bovenop misschien een paar wijkkippen om het onkruid op te eten en voor de eitjes. We kunnen samen met de stad en de biologen van de stad eens kijken wat meer oorspronkelijke planten waren die hier groeiden of geteeld werden en hiervoor een Genks hoekje voorzien in de wijk/kijktuin. We zijn ervan overtuigd dat Genk nog genoeg beschikbare vierkante meters heeft om in elke wijk een "Wijkzuster-tuin" te realiseren. Plekjes om te ontspannen, elkaar te leren kennen en bij te leren met een verse oogst als bonus.
Gerarda L. van Wandelen rond het boekenkastje
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Coöperatieve winkel. Van, voor en door Genkenaren.
Genk is een bijzondere stad, met een grote multiculturele en sociaal-economische diversiteit. Dit zorgt voor allerlei maatschappelijke uitdagingen. Eén daarvan is gezonde voeding. Elke Genkenaar zou ten allen tijde toegang moeten hebben tot gezonde en duurzame voeding; seizoensgebonden en vers; lokaal geteeld of fairtrade ingekocht. Daarom dromen wij van een coöperatieve boerderij-winkel, waarbij eters en telers mede-eigenaar zijn en mee beslissen over de koers van de winkel. Een project gedragen door burgers die een alternatief willen, burgers die willen weten hoe hun eten geproduceerd is, waar het vandaan komt en of het eerlijk betaald is, burgers die willen dat voedselproductie rekening houdt met milieu en dierenwelzijn, burgers die voedselverspilling willen tegengaan… Deze winkel kan een ontmoetingsplek worden voor alle Genkenaren: hier wordt gehandeld, gewerkt, geproefd, ontmoet en uitgewisseld. Op deze manier verbinden we Genkenaren met elkaar en met onze lokale economie. Zo dragen we zorg voor onze toekomstige generaties. Een coöperatieve boerderij-winkel. Van, voor en door Genkenaren!
Gwen S.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Tuin van Betty
De Tuin van Betty in Winterslag is een oude fruittuin met zeldzame oude fruitrassen, een wijngaard en een authentiek ven. De tuin wordt sinds 2015 onderhouden door een enthousiaste groep vrijwilligers . Een oude scheepscontainer wordt verbouwd tot een ecologische en multifunctionele workshop- en ontmoetingsruimte. Binnen de stedelijke context van de Hoefstadstraat willen we hiermee een duurzame en ecologische rustplek creëren waarin buurtbewoners en andere groepen op een laagdrempelige manier kunnen kennismaken met de natuur en ecologie. De eerste verbouwingswerken van de container zijn al achter de rug en in de zomer van 2021 wordt een groendak met bijvriendelijke planten aangelegd. Maar het project wil nog verder investeren in duurzaamheid door de installatie van zonnepanelen, een ecotoilet en de recuperatie van het regenwater. Verder wordt de historische fruittuin uitgebouwd met oude rassen en de aanleg van een natuurlijk scherm van inheemse leibomen. Dit om de Tuin van Betty op een natuurlijke manier af te schermen (visueel en geluid) van de drukke Westerring. Tenslotte wordt de container binnen afgewerkt tot ruimte waar men kan samenkomen en waar vergaderd kan worden, en met een keuken die ook dienst kan doen als tuinbar voor de passanten en wandelaars in de zomer.
Marc J.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - op zoek naar de bron van de dorpsbeek

Ik wil graag opzoek gaan naar de bron van de dorpsbeek. Indien mogelijk zou ik een wandel- en fietspad maken van bij de visvijver "De Karper" tussen Hoogzij en Europalaan door tot aan de Waterstraat ter hoogte van de glascontainer, oversteken en verder langs de Brakenstraat tot aan de verbinding oprit Europalaan en bestaand fietspad. Langs dit wandel- en fietspad kunnen we dan regelmatig informatiepanelen plaatsen rond de Dorpsbeek, belang van de dorpsbeek voor het milieu, dieren in deze "vallei", foto's van het vroegere Gelieren (kennis van het verleden, nostalgie), kennis van de natuur. Zelf wil ik mij inspannen om de geschiedenis van Gelieren te achterhalen aan de hand van gesprekken met Gelierenaren. Ik wil deze geschiedenis achterhalen door met zoveel mogelijk Gelierenaren te spreken en op die manier een verbondenheid tot stand te brengen tussen al de inwoners van dit gehucht. Waarschijnlijk zijn er nog héél wat oude verhalen en foto’s te vinden. Deze kunnen dan bijvoorbeeld op de panelen langs de route geplaatst worden.

Tenslotte kan het wandel- en fietspad verbonden worden met wandelwegen naar Kattevennen en het natuurpark Hoge Kempen.

Piet W.
0 46
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Groene buffer tussen Westerring en Vennestraat
Tussen de Westerring en de Vennestraat ligt er op een stukje grond een hele weide van braambessen. Dit monotone stuk wil ik omtoveren tot een weelderige tuin en groene buffer tussen de drukke baan met veel auto's en de Vennestraat met zijn vele bewoners. Het is de bedoeling om voor zoveel mogelijk biodiversiteit te zorgen. Het open stuk dichtbij de drukke baan (zoals je ziet op de foto) toe te planten met inheemse bomen. Verder aanplantingen van struiken en planten om meer insecten te lokken en meer stuifmeel te voorzien voor de vlinders en bijen volgens de principes van de permacultuur. Het budget zal dienen voor aanplantingen, aanmaken composthoop, kippendraad, houthaksel enz. Kortom: Zoveel mogelijk Biodiversiteit!
Thomas B.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Hondenlosloopgebieden in Genk
Lopen, spelen met soortgenoten en snuffelen zijn noodzakelijke aspecten voor een gelukkig hondenleven. De overheid denkt het probleem op te lossen door de inrichting van hondenweides, maar die zijn lang niet voldoende om tegemoet te komen aan de behoeftes van honden en hun mensen. Er is behoefte aan uitgestippelde losloopwandelingen aan bijvoorbeeld de Melberg, Kattevennen, het Thorpark en de Schemmersberg. Een veilige losloopplek is een park, een bos of de hei, maar geen omheind hondenspeelveld of klein grasveld midden in de wijk. De ruimte van de bestaande hondenweides is veel te beperkt: veel onbekende honden zo dicht op elkaar kan leiden tot conflicten tussen honden onderling. Er is amper mogelijkheid om elkaar veilig te kruisen. Een hond geraakt trouwens al snel uitgekeken op een hondenweide omdat er niet veel te beleven valt en gaat dan allerlei ongewenst gedrag vertonen zoals: graven, slopen, andere honden vervelen …. Honden hebben behoefte aan bomen, struiken, bosjes, water, verschillende ondergronden … om aan te snuffelen en te ontdekken. In Nederland staat men al veel verder met dit concept. In verschillende natuurgebieden werden zones voorzien waar mens en hond veilig een route kunnen wandelen (van+/- 5km) zonder de natuur, fietsers, ruiters en wandelaars zonder hond tot last te zijn. Genk zou met al zijn mooie natuurgebieden een mooi voorbeeld kunnen zijn van hoe het anders kan.
Karlien J.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Iedereen isoleert! Wij zijn plantrekkers.
Iedereen isoleert! Wij zijn plantrekkers. De winter staat weer snel voor de deur en de temperaturen dalen. De verwarming wordt dan weer opgezet en het energieverbruik in onze huizen en gebouwen stijgt. Het is niet altijd gemakkelijk om te weten wat je het best doet om je energieverbruik, en dus je factuur, naar beneden te krijgen. De Planttrekkers organiseren doe-het-zelf en workshops , cursussen, kennisavonden, overal in de Genkse wijken. Workshops met één gemeenschappelijk doel : isoleren van huizen, alsook mee inspelen op een energietransistie (plaatsen van zonnepanelen). We doen inwoners van Genk beseffen dat het isoleren van woningen (dak, vloer & wand-isolatie) best wel meevalt als je dit kunt doen in een coöperatieve onderneming. Met andere woorden, geen marges voor commerciële organisaties.Alsook wensen we via groepsaankoop alles aankopen. En vooral zelf de handen uit de mouwen steken. Om dit te bereiken is een verschuiving in aanpak van gebouw-per-gebouw naar wijk-per-wijk noodzakelijk. We willen met dit ‘burger initiatief’ inzicht krijgen in hoe we een geïntegreerde wijkaanpak kunnen opzetten om een doorgedreven collectieve renovatie en hernieuwbare energietransitie mogelijk te maken, waarbij de regie rol bij de inwoners en eigenaars van de wijk blijft. Als burger willen we immers niet meer blijven ons blauw te betalen. . Het klopt ook niet dat mensen moeten blijven betalen voor ‘isolatie’ en ‘hernieuwbare energie’. Iedereen heeft ‘recht op energie’.
Kristof S.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - HOEFSTADSTRAAT verbinden & verbondenheid
PROJECT HOEFSTADSTRAAT Het moment voor verbondenheid en verbinden. Duurzaam innoveren is samenwerken op verschillende niveau’s van onze samenleving. De Hoefstadstraat wordt de ‘straat van de zintuigen’ door deze straat groener en autovrij te maken. De voetgangers- en de fietstunnel onder de N76 wordt een zeer belangrijke trage verbindingsweg, het moet een verlengstuk breien aan het masterplan van de Evence Coppéelaan. De Hoefstadstraat zal met de groene vingers van de straatwerking uitgroeien tot een straat waar ‘street-boxing-gardening’ centraal staat en waar een verbinding wordt gemaakt tussen de teams van de Tuin van Betty, Corfu, restaurant U, Rosendal.Marked., Rosendal.Brød. en de inwoners van de straat. Op het terrein van de Tuin van Betty, net naast de tunnel, wordt een overdekt multi-functioneel plateau voorzien waar bvb de opbrengsten van de tuin, tijdens de bio-markt op zaterdagen kunnen verkocht worden . Het creëert voor de Hoefstadstraat (haar bewoners en passanten) een extra ontmoetingsplaats dat ook kan fungeren als een platform voor muziek en andere culturele activiteiten. Om onze doelstellingen nog extra kracht bij te zetten is het belangrijk dat de tunnel wordt opgesmukt . De connectie met de Stiemerbeek optimaliseren door de weg van de tunnel rechtstreeks te verbinden met het fietspad langs de beek dmv een houten brug voor voetgangers en fietsers.
Gilberte C.
0 0
lees meer
Toon opnieuw willekeurig 24 van de 51 bijdragen