Deel op facebook
Deel op facebook

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

Onder duurzaamheid en klimaat verstaan we projecten die inzetten op ecologie, circulaire economie, het aanpakken van klimaatuitdagingen of van Genk een meer biodiverse stad willen maken. Voorbeelden van projecten die in andere steden en gemeenten werden  ingediend: samen- en deeltuinen, gevel- en dakgroen, voedselverspilling minimaliseren, voedseloverschotten herverdelen of verwerken, efficiëntere inzet van transport, gedeeld gebruik van gebruiksgoederen, recuperatie van regenwater, restwarmte, etc.

Voorlopig vragen we enkel naar een titel en beschrijving van je idee. Als je al een afbeelding hebt,  mag je die zeker toevoegen. In een latere fase, willen we meer en gedetailleerde informatie over je idee (zoals begroting, locatie, eventuele samenwerkingen of partners, resultaten).

51
83

Deze ideeën werden reeds ingediend

Willekeurig Populair Recent
Toon opnieuw willekeurig 24 van de 51 bijdragen

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Bijenmobiel
Steeds meer jonge mensen zijn geïnteresseerd om imker te worden. Honing slingeren, oftewel het oogsten van honing, kost echter tijd, veel geld en kennis. Vanuit de Imkersbond van Genk willen we dit proces voor imkers vergemakkelijken door een bijenmobiel te bouwen. Imkers kunnen dan de bijenmobiel huren om honing te slingeren. Op LABIOMISTA bouwden we ook al een bijenhal voor bezoekers. We willen de bijenmobiel dus ook uitbouwen met interessante weetjes en informatiemateriaal, zodat mensen die de mobiel bezichtigen uitleg kunnen krijgen over bijen en hoe belangrijk ze zijn voor ons ecosysteem. Wist je dat bijen 70 tot 80 procent van de producten bestuiven die wij eten? We kunnen met de bijenmobiel dan ook op verschillende evenementen gaan staan om mensen kennis te laten maken met de wereld van de bij.
Claudio C.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Plantenasiel Genk

De bedoeling is dat mensen die thuis een plant hebben en deze is ziek of bijvoorbeeld te groot geworden, dan kunnen ze de plant doneren aan ons en wij verzorgen de plant. Heb je een plant gestekt en weet je er geen blijf mee, doneer ze aan ons plantenasiel. Als de planten terug gezond zijn worden deze ter adoptie aangeboden. Ook bieden wij een plaats aan waar liefhebbers van kamerplanten kunnen samenkomen en bijleren, alsook een platform waar mensen terecht kunnen voor vragen betreft verzorging en propagatie. Wij verzamelen ook gebruikte plastieken binnenpotjes en sierpotten zodat deze niet op de reeds grote afvalhoop belanden. Wij zouden ook graag regenwater opvangen voor onze planten. Het initiatief is gestart in oktober 2020 als een experiment en blijkt een succes te zijn. Wij zouden dit graag laten groeien, verder uitwerken en verduurzamen. Er werden al gigantisch veel planten gedoneerd en geadopteerd en je merkt dat Genk toch echt een stad is met een hart voor groen!

Simon S. van Plantenasiel Genk
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Drinkfontein
Drinkfonteintjes installeren op enkele strategische plekken in de stad. Geen metalen, onaantrekkelijke installaties, maar met karakter. Creatief mee omgaan, bv kunst of symboliek in verwerken zodat het ook als bezienswaardigheid kan dienen. Al bij al ecologischer dan flessenwater en eventueel een toeristische trekpleister als we à la 'Fontana dei Libri' zouden gaan.
Tom S.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Genk is hot (deelproductie)
Door het succes van het kweken van de eerste Genk is Hot pepersaus (zie facebook) en de mooie verbinding die dit legt tussen mensen willen we hier op verder breien. Waarom niet de Genkenaar zowel producent als consument laten worden van hun eigen producten? Dat is pas echt korte keten en geeft mensen ook een beeld van wat duurzaamheid is. Bv Veel mensen hebben een appelboom waar ze niet alles van opkrijgen, om voedselverspilling tegen te gaan kan dan een oproep geplaatst om dit naar een deelkeuken te brengen en hier samen appelmoes van te maken. Dit kan dan verdeeld worden onder de mensen die appels brengen, een aantal potten kunnen verkocht via markten en een deel kan weggegeven voor voedselpaketten. Het burgerbudget kan dan dienen om de huur van een door het favv goedgekeurde keuken en bijhorende maatregelen zodat de producten aan de normen voldoen. Dit kan enkele keren per jaar met verschillende producten gedaan zodat Genk zijn eigen productenlijn krijgt. Mensen warm maken voor korte keten door Genk is hot.
Caroline S. van Tfabriek vzw
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Wijkzuster: een wijktuin als gezondheidsboost
Een wijkzuster, dat is ons voorstel. Geen levende verpleegster die waakt over onze gezondheid maar een gezamenlijk plekje om te zaaien, samen te zijn tijdens het wroeten in de aarde, te babbelen tijdens het oogsten, te genieten van de buitenlucht en verse kruiden en zo te zorgen voor ons geestelijk en lichamelijk welzijn. Het burgerbudget kunnen we gebruiken om een perceel grond per wijk te pachten voor het aanleggen van een wijktuin. We houden het eenvoudig, dure hekken, compostvaten en tuinhuizen zijn niet nodig. Met de eigen creativiteit van de deelnemers geraken we met een beperkt budget al heel ver. Iedereen wie wil meewerken aan de wijk- en/of kijktuin is welkom, ook wie alleen op een bankje wil komen zitten om te babbelen. De wijk beslist wat er wordt geplant (deels groenten, deels bloemen, deels wild, deels gestructureerd), Met hier bovenop misschien een paar wijkkippen om het onkruid op te eten en voor de eitjes. We kunnen samen met de stad en de biologen van de stad eens kijken wat meer oorspronkelijke planten waren die hier groeiden of geteeld werden en hiervoor een Genks hoekje voorzien in de wijk/kijktuin. We zijn ervan overtuigd dat Genk nog genoeg beschikbare vierkante meters heeft om in elke wijk een "Wijkzuster-tuin" te realiseren. Plekjes om te ontspannen, elkaar te leren kennen en bij te leren met een verse oogst als bonus.
Gerarda L. van Wandelen rond het boekenkastje
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Genk "happy dog" stad
Genk heeft nood aan een ruime aangename hondenlosloopzone. Elke hondenliefhebber met een grotere hond die veilig lekker vrij wil rennen is genoodzaakt om naar de randgemeenten te trekken . De kleine bestaande losloopweides in Genk zijn mooi maar volstaan écht niet voor grotere honden. Hondeneigenaars uit het centrum van Genk zijn al even op zoek naar een zone waar de honden vrij kunnen loslopen, zeker na het verdwijnen van het Franse Bos . Vroeger een zone waar veel sociale contacten werden gelegd tussen hondenliefhebbers, vaak ook oudere mensen mensen die niet in de mogelijkheid zijn om er ver op uit te trekken. Een losloopzone is een gemoedelijke ontmoetingsplek worden waar baasjes in alle rust met een gezellige babbel hun honden kunnen laten spelen, het brengt mensen dichter bij elkaar. Mochten de hondjes zelf mogen beslissen denken ze aan een 5 ha speelzone, minstens 2 mtr hoge afsluiting, bosjes/struiken voor de schaduw, heuvels om te rennen en als top of the bill een kleine vijver om te zwemmen en spelen. De baasjes houden van zitbanken, vuilbakken voor de poepzakjes en eventueel een poepzakautomaat en vooral een duidelijk reglement. Een overdekte zitplaats en een verlichting maken het helemaal af. Voor het basisonderhoud en de controle/uitleg ikv reglement kan de stad de sociale economie inschakelen, en daardoor mensen die het moeilijk hebben op de arbeidsmarkt toch een taak te geven in de maatschappij. Locaties: Melberg, Thor, Kattevenne, Schemmersberg Mijn rol zou bestaan uit: het uitwerken van de benodigde faciliteiten voor aanleg (budget, materialen, werkuren). Dit in overleg met de mensen die kennis hebben en ervaring met de aanleg (politie, natuurbeheer, contacten leggen met HH, Oudsbergen, Zonhoven enz) Een samenwerking opzetten met Beestig Wijs vzw, zodat eventuele educatieve projecten van hen kunnen ingepland worden in de zone. Op zoek gaan naar een pool van vrijwilligers en de coördinatie daarvan. Ikzelf ben aanspreekpunt voor problemen. Coördinatie van de inzet van wijkwerkers voor het onderhoud. Opleiding voor deze mensen regelen zodat ze weten wat te doen bij gevaar, overtredingen en andere problemen. Samenwerking met dierenartsen opzetten bij eventuele problemen en meldingen te doen..
Winy F.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Natuurlijk buiten zwembad
Mt de klimaatopwarming indachtig zou het nuttig kunnen zijn over te gaan tot aanleg van een nieuw natuurlijk buitenzwembad. Geen grote filterinstallatie of chloor toestanden maar een strand met natuurlijke zwemvijver. Dat kan ons afhankelijk van de grote ook op sportgebied nog verder op de kaart zetten. In het verleden was de Molenvijvers een buiten zwembad, maar er zijn ongetwijfeld andere locaties in Genk die kunnen voldoen.
Sofie L.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Allerlei fietsactiviteiten
Op regelmatige momenten in de lente en de zomer op een centrale plaats in Genk centrum (binnenplein achter het stadhuis?) activiteiten organiseren over de fiets zoals: - kinderen leren fietsen (Campus O3) - volwassenen leren fietsen (Fietsschool Genk) - workshop fietsonderhoud met band plakken, ketting smeren, remmen bijstellen, … - tweedehandsbeurs voor kinderfietsen en een voor volwassen fietsen - kinderfietsen uitlenen (Fietsbieb Genk) - Test Bisiklet (stad Genk) - testsessies met elektrische fietsen (fietshandelaars) - fietsbehendigheidsparcours voor kinderen (Fietspunt) - …
Peter V.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Ruilkast in Waterschei
We willen een 'ruilkast' installeren in Waterschei. In die ruilkast kan je iets leggen wat je zelf niet meer nodig hebt, maar wat nog perfect bruikbaar is (bijvoorbeeld speelgoed, boeken, kleren, ...), en er dan iets uithalen wat iemand anders er heeft in gelegd. Enderzijds willen we iets doen aan de wegwerpmaatschappij, en een steentje bijdragen aan het verkleinen van de afvalberg. Anderzijds denken we dat zo'n kast een verbindend element kan zijn in de buurt, het kan een plaats worden waar je andere mensen kan leren kennen. We willen ook een heel laagdrempelig concept waar ook mensen die het minder breed hebben makkelijk de weg naartoe vinden. Dit idee is gegroeid vanuit de ouderraad van De Bladwijzer. Een mogelijke plaats voor de ruilkast is op het terrein van de school De Bladwijzer: het is een centrale plaats in de wijk en via de school kan (een deel van) de doelgroep bereikt worden. We willen de kinderen laten zien dat dingen die je zelf niet meer nodig hebt, nog wel voor iemand anders bruikbaar kunnen zijn, en niet meteen de vuilnisbak in hoeven. Het is wel absoluut de bedoeling dat het een ruilkast voor iedereen wordt, niet enkel voor wie er naar school gaat.
Reinhilde D.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Kelder en duurzame energie volkstuintjes
Samentuinen Genk-Noord probeert zich al jaren in te zetten voor ecologisch tuinieren door giftige stoffen te mijden, te composteren en regenwater op te vangen. Om groenten langer te bewaren willen we nu ook een ondergrondse natuurlijke kelder bouwen door een speciale container in te graven. Dit houdt koel zonder stroom en is vlakbij de tuintjes, waardoor er minder wordt weggegooid. De kelder kan ook gebruikt worden om allerlei groenten, bijvoorbeeld witloof, en paddenstoelen, zoals kampernoelies, te kweken. Tuiniers die gebruik willen maken van de kelder kunnen zich aansluiten. Zoals we nu ook al doen, zullen we aan bezoekers van Nomadland en de tuintjes rondleidingen en uitleg geven. De 33 tuintjes worden tijdens evenementen dan ook regelmatig opengezet voor bezoekers, zodat zij kunnen bijleren over ecologisch tuinieren. Daarnaast willen we ook met duurzame energie werken in de tuintjes. Op dit moment is er namelijk geen stroom en dus ook geen licht. Als er machines worden gebruikt is dit dan ook vaak op benzine. We kunnen bijvoorbeeld werken met zonnepanelen of kleine windmolens die energie produceren en opgeslagen worden op een batterij. Dit zou bijvoorbeeld gaan in de vorm van bouwpakketten die tuiniers kunnen aanvragen voor hun tuintje. Met deze acties willen we niet enkel de tuintjes duurzamer maken. Maar ook bezoekers van LABIOMISTA, Nomadland en de tuintjes bewust maken van de alternatieven die er zijn voor gezonder tuinieren.
Claudio C.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Hondenlosloopgebieden in Genk
Lopen, spelen met soortgenoten en snuffelen zijn noodzakelijke aspecten voor een gelukkig hondenleven. De overheid denkt het probleem op te lossen door de inrichting van hondenweides, maar die zijn lang niet voldoende om tegemoet te komen aan de behoeftes van honden en hun mensen. Er is behoefte aan uitgestippelde losloopwandelingen aan bijvoorbeeld de Melberg, Kattevennen, het Thorpark en de Schemmersberg. Een veilige losloopplek is een park, een bos of de hei, maar geen omheind hondenspeelveld of klein grasveld midden in de wijk. De ruimte van de bestaande hondenweides is veel te beperkt: veel onbekende honden zo dicht op elkaar kan leiden tot conflicten tussen honden onderling. Er is amper mogelijkheid om elkaar veilig te kruisen. Een hond geraakt trouwens al snel uitgekeken op een hondenweide omdat er niet veel te beleven valt en gaat dan allerlei ongewenst gedrag vertonen zoals: graven, slopen, andere honden vervelen …. Honden hebben behoefte aan bomen, struiken, bosjes, water, verschillende ondergronden … om aan te snuffelen en te ontdekken. In Nederland staat men al veel verder met dit concept. In verschillende natuurgebieden werden zones voorzien waar mens en hond veilig een route kunnen wandelen (van+/- 5km) zonder de natuur, fietsers, ruiters en wandelaars zonder hond tot last te zijn. Genk zou met al zijn mooie natuurgebieden een mooi voorbeeld kunnen zijn van hoe het anders kan.
Karlien J.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Bronwater
Aan de hoek van de Oude Hostartstraat en Kleine Hostartstraat was vroeger een waterbron. Mensen over heel Limburg kwamen hier water halen omdat het geneeskrachtig zou zijn. Dit vraagt verder onderzoek, maar eerst moet de bron zuiver worden gemaakt en terug in oorspronkelijke staat gebracht worden. Daarnaast is dit stukje groen die de twee straten kruist de ideale ontmoetingsplek. Vroeger bevond zich in het midden van de Oude Hostartstraat een stukje bos waar veel mensen uit de buurt samenkwamen, maar is zo'n 10 jaar geleden bebouwd met appartementen. Dit verlaten stukje groen op de hoek van de straat kan daarom een nieuwe ontmoetingsplek worden. Rondom de bron kunnen zitbankjes geplaatst worden zodat ontmoeting tussen de bewoners wordt gestimuleerd met als doel meer sociale cohesie in de buurt.
Gabriele P.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Ecologische ontmoetingsplek Zwartberg
Aan de achterzijde van de Sint-Albertusschool in Zwartberg bevindt zich een prachtig stukje Genks natuurschoon. Het heeft alle troeven in huis om verder uit te groeien tot de ecologische ontmoetingsplek van Genk Noord. Met haar imposante wintereik, haar amfitheater en oude kastanjebomen is deze groene ruimte nu al de favoriete speelplek voor de kinderen uit de buurt en van de aangrenzende jeugdwerkingen die hier actief zijn. Het is ook een fijne rustplek voor de vele fietsers en wandelaars die hier passeren. We willen deze plek nog mooier maken door enkele bomenrijen aan te leggen zodat de aanwezige fietspaden fietslanen worden. We dromen ervan om aan de straatzijde een prachtige bloemenweide aan te leggen en een tuin voor inheemse bessen. De achterzijde, die aansluit bij nog meer groen, willen we verder ontwikkelen als buurtspeelpark.
Peter M.
0 3
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Verhoogde groene zones in de stad
Genk is een fantastische stad en heeft heel wat te bieden. Toch heb ik een hekel aan de betonlook in het centrum. Het marktplein zou niet alleen mooier, maar ook functioneler kunnen zijn door er verhoogde groene zones van te maken. Grotere bomen/planten worden in verhoogde bakken gezet (want diepere wortels nodig ) die tevens dienen als bank om op te zitten. Je creëert veel meer groen in de stad, schaduw en plekjes waar mensen kunnen zitten. Ook kan er een kiosk geplaatst worden om te vergaderen, lezen of te studeren, alsook bordgames, schommels en petanque kan hierin worden geïntegreerd. Zo creëer je een gezellige stad met veel groen en voor iedere doelgroep valt er iets te beleven. Hiervan bestaan uitgewerkte plannen uit andere steden, dus ook Genk zal dit kunnen! We brengen meer groen in de stad, we creëren rust en zorgen ervoor dat mensen elkaar (hopelijk snel) weer kunnen ontmoeten, we denken aan de ouderen en mindervaliden, maar ook aan de kinderen en de jongeren. Iedere Genkenaar zal hier iets aan hebben. Dit filmpje uit Leuven inspireerde me om dit ook in Genk te proberen: https://www.youtube.com/watch?v=cP7Zh-49EBM
Mieke T.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Het stadhuis als groene hart van Genk
Het idee is om , in eerste instantie, het binnenplein van het stadhuis om te toveren tot het groene visitekaartje van onze stad. Vandaag is deze binnenkoer een ongezellige woestijn van beton en verhardingen. Wat in de zomermaanden een heus hitte-eiland veroorzaakt. het aantal hittegolfdagen stijgt en in Genk ligt het aantal hoger dan het gemiddeld in Vlaanderen. Door het plein te ontharden en het aanplanten van inheemse en klimaatbestendige bomen en planten kunnen we een groene en klimaatvriendelijke oase creëren. Ik denk dan bijvoorbeeld ook aan het plaatsen van gemeenschappelijke kweek- en compostbakken, regentonnen, plantenbakken en borders. Het plaatsen van picknicktafels en zitbanken. De blote muren die het binnenplein omringen zijn geschikt voor geveltuinen, vogelkastjes en insectenhotels. En de platte daken van het stadhuis zijn uitermate geschikt voor vegetatie om droogte tegen te gaan. Het stadhuis zou zo tot een ontmoetingsplaats van de Genkenaren kunnen uitgroeien, waar zij niet enkel terecht kunenn voor het afhandelen van administratieve zaken maar ook voor een picknick, een moment van rust, workshops ivm met thema's als duurzaamheid, tuinieren en composteren. Deze vergroening zou ten voordeel zijn voor de bewoners en voor de stad om zich te bewapenen tegen de gevolgen van de klimaatveranderingen. Een groene revolutie waarbij de stad en de bewoners kunnen samenwerken aan de ontwikkeling van een nog groenere gemeente.
Annelies Z.
1 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - De steegbakken.
De steegbakken. De frustraties binnen de Genkse wijken lopen op. Meer en meer vinden we afval in onze omgeving, hoofdzakelijk terug te vinden in de stegen. Ook is dit vaak een onderwerp bij het alledaagse praatje met de buurman, die in contact staat met het gemeentebestuur, omtrent deze problematiek. Aangezien Genk verschillende stegen bevat, kwam ik tot het idee om hier iets moois van te maken. Met als doel onze Genkse stegen op te fleuren en op sociaal vlak hopelijk een verschil te maken. Met behulp van O.A de steegbakken, in elke steeg terug te vinden. Een vuilbak waar ook sigeretten in uitgdoofd kunnen worden. Met behulp van sfeerverlichting werkend op zonne-energie in de buurt van deze bakken. De mentaliteit van personen kunnen we samen veranderen door in te grijpen daar waar nodig. Met als doel, ons mooie Genk een aangename plek te laten wezen voor elke inwoner. Door op die manier samen respect op te wekken voor alle mooie culturen die hier samenleven. Want een propere buurt, representeert een mooie samenleving. Zwerfafval recyclen, openend nieuwe mogelijkheden, creatie mogelijk te maken in de toekomst. Zoals we bv bouwmateriaal kunnen maken uit plastiek. Een verandering begint ergens. Maar vooral bij onszelf en door onze omgeving kleur te geven, voor een betere toekomst. Daar waar hoop is, is leven.
Alessio T.
1 2
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

NIET GESELECTEERD - Hondenlosloopweide Hoevenzavel tal van voordelen
Het grasveld in Hoevenzavel omtoveren tot een hondenlosloopweide zou de gemeenschapsomgeving ten goede komen. Een plaats waarin mensen kunnen samenkomen en socializen en waar honden vrij kunnen spelen en kunnen socialiseren. Nu is deze omgeving een vuile, vieze buurt waar veel drugsgebruikers komen. Echt geen fijne omgeving om met je hond te gaan wandelen! Er wordt al veel te weinig in de wijken van Genk gedaan en dit is een kans om mensen op een positieve manier bij elkaar te brengen en met elkaar te laten spreken. Een hondenpark bevordert verantwoordelijk huisdierbezit; geven honden een plek om veilig te bewegen, waardoor probleemgedrag wordt verminderd; senioren en gehandicapte eigenaren met een toegankelijke plek om hun metgezellen te trainen, en een ruimte voor gemeenschapsopbouwende gezelligheid. Het is aangetoond dat dankzij een hondenweide hondenbezitters meer bewust worden van het naleven van regels en meer verantwoordelijkheidszin ontwikkelen. Honden die sterk gesocialiseerd en getraind zijn, zijn gezonder, gelukkiger en minder agressief in gedrag. De weide aan hoevenzavel is perfect gelegen, er zijn veel hondenbezitters in de omringende wijken, er is parkeergelegenheid en er is voldoende ruimte. De aanwezigheid van een hondenpark biedt ook sociale controle op vervuiling, drugsgebruik, enz. Een duidelijk reglement is zeker wel nodig! Er moet goed nagedacht worden over een hondenlosloopweide. Het zou deze buurt, die nu serieus verloederd is, ten goede komen.
Katty W.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Houten replica van de Hostaertmolen op de Stiemer

Aan de Hoefstadstraat tegen over de visvijver stond sinds 1566 een watermolen langs de Stiemerbeek nl. de Hostaertmolen. Graag zouden wij dit verzonken erfgoed opnieuw willen laten verrijzen, door het oprichten van een houten replica op de plaats waar voorheen ook de Winterslagschans en de Schepenbank (1600) stonden. Dit project ligt in de lijn van de herwaardering van de Stiemervallei, de vergroening van de Evence Coppéelaan en het sluit aan bij C-Mine. Deze houten constructie komt op een heuvel op het einde van een aarden weg vanuit de Hoefstadstraat en is een uitkijkpunt over de natuur. Het gebied tussen de Evence Coppéelaan, Hoefstadstraat, buurtweg nr. 25, Winterslagstraat en Oude Postbaan heeft een oppervlakte van ca 5 ha en kan als een waardevol landschapspark opgewaardeerd worden. Na de realisatie kunnen er allerlei activiteiten georgansieerd worden. Om dit project te verwezenlijken hebben we de medewerking nodig van tal van vrijwilligers zoals, natuurverenigingen, studenten van de afdeling houtbewerking en zij die een bijdrage willen leveren aan de natuur. Ook de buurtbewoners zullen gevraagd worden om mee te werken aan het project wat de samenhorigheid in de buurtwerking ten goede komt. Het is een duurzaam project over de evolutie van de Genkse bevolking, van een bijna uitsluitend landbouwgebied met langgevelhoevens en watermolens op de Stiemerbeek, naar de ontwikkeling van een steenkoolmijngebied waar kerken, scholen, klinieken en huizen werden opgericht.
Met dit project hopen wij de mensen (natuurverenigingen) te motiveren om er een mooi natuurgebied van te maken. Het sluit ook aan bij de ingediende ideeën “ Groene buffer tussen Westerring en Vennestraat”, "Tuin van Betty”, “ Hoefstadstraat verbinden & verbondenheid” en “ Bronwater”  vandaar dat we het bij het thema “ duurzaamheid en klimaat” hebben geplaatst.
Als wij jongeren kunnen motiveren om aan de bouw van de replicamolen mee te helpen en deel te nemen aan de verfraaiing van het gebied, dan kan dit ook ondergebracht worden onder het thema “talentontwikkeling”. Het is ook onze wens dat het houten gebouw in de toekomst nuttig gebruikt wordt: o.a zouden scholen een uitstap kunnen organiseren om de kinderen dichter bij de natuur te brengen en te vertellen over de geschiedenis van Genk.

Dit idee werd ingediend door Jos H. en Jules G.

Jos H.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Unieke verscholen natuurplek op de Bret
Verscholen achter het Monfortklooster (Mosselerlaan 133) bevindt zich een uniek, openbaar natuurpark. Het 'Mariapark' met haar rijke geschiedenis als ontginningsgebied van de vroegere steenbakkerij 'Vanhengel' is in de jaren 1920 geschonken aan de paters Montfortanen met de voorwaarde om dit park ten allen tijden open te stellen voor het publiek. Bovendien is hiervoor een toegangsweg voorzien; ingang Mosselerlaan. Deze unieke plek wordt wel eens de 'groene long' genoemd. Heel wat wandelaars vinden de weg naar deze rustplek. Het idee: bekendmaken van dit openbaar natuurpark, rustplek d.m.v. bewegwijzering, beschrijving van de historie (erfgoedcel), creëren van rustplekken met zitbanken, herstellen van de kunstwerken/kruisweg, bosbeheer, verbindingspark met het sportbos, ....
Stef V.
0 1
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Klimaatwijk Nieuwe Kempen
In nieuwe Kempen willen de eigenaars van de volkstuintjes en omwonenden al jaren wat meer doen met de ruimte rond de volkstuintjes en hun buurt. Zo is het idee om de ruimte naast de volkstuintjes om te toveren tot een eet/klimaat bos. Maar ook op de Koning Boudewijnlaan zouden we graag groenten, fruit, bloemen en kruiden in beeld willen brengen. Dit door kruidenbakken te plaatsen waar alle kruiden gevraagd door de buren in te vinden zijn. De bedoeling is om door de wijk telkens verrast te worden door de natuur & natuurlijk om er iets mee te doen… De opbrengsten worden door middel van activiteiten omgetoverd tot confituur of taart. Dit met recepten van mensen in de buurt. Zij zullen ook gestimuleerd worden om de activiteiten mee te begeleiden. We willen deze rijkdommen niet enkel delen met mensen ‘van de wijk’ maar ook met alle inwoners van Genk. Daarom zouden we graag Genkse passata willen maken. Waar mensen zaadjes krijgen en tips om tomantenplanten te kweken. De opbrengt hiervan worden op verschillende momenten omgetoverd tot Genkse passata. Met dit idee willen we mensen op een laagdrempelige manier prikkelen (contact met natuur, verschillende culturen), informeren (duurzaamheid) en bij elkaar brengen (vergroten van sociale cohesie, etc.) Dit project moet een van iedere Genkenaar worden. Hierbij kunnen samenwerkingen ontstaan met La Biomista, andere volkstuintjes in Genk, compostschooltje, sociale partners die reeds aanwezig zijn op de site of in de wijk en daarbuiten.
Adelina L.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Een veilige plek voor jouw fiets
Je wil je fiets droog en veilig stallen, maar hebt zelf geen plek voor je fiets? Met permanente overdekte, beveiligde stallingen is dat binnenkort mogelijk! Samen met andere Genkenaren beheer je een fietsenstalling. Deze plekken worden nieuwe ontmoetingsplekken in jouw buurt. We zoeken creatieve plekken waar we deze ruimtes kunnen creëren: een fietsbox, een stukje van een ondergrondse parking, en waarom niet, de voetgangerstunnel aan de Fruitmarkt.
Jan F. van Fietsersbond Genk
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Project gemeenschapstuin C-Mine
Reeds jaar en dag wordt er getracht om de banden tussen de ‘bewoners’ van de C-Mine site, de Vennestraat en de Hoefstadstraat ( met boxing-gardening, de biomarkt R.M., R.Ø, restaurant U, Griekse specialiteiten Corfu) en omwonenden uit de wijk te versterken en een voedingsbodem voor een gezamenlijk initiatief te ontwikkelen. De ruimte voor ontmoeting verdient extra invulling en programmatie. In aansluiting op initiatieven als ‘de straat van de zintuigen’, de zaterdagmarkten, zien we een kans in het creëren van een gemeenschapstuin op het C-mine plein, niet als een traditionele moes- of volkstuin, maar verbinden door een reeks eilanden volgens de principes van de Permacultuur ( zorg voor de aarde, zorg voor de mens, eerlijk delen) maar net zo goed ruimte voor picknick, speel- of rustplek. Hierdoor versterken we het sociale weefsel, participatie en initiatief van de verschillende actoren op en om C-Mine, de ruggegraat tot het verbinden . Docente en onderzoekster Virginia Tassinari (LUCA School of Arts & Politecnico di Milano) is nauw betrokken bij de initiatiefnemers achter het prijswinnende Coltivando project van de Politecnico di Milano (www.coltivando.polimi.it). Coltivando werd in 2012 opgericht en telt meer dan 1km gemeenschapstuin op de terreinen van de universiteit. De tuin werd aangelegd en onderhouden om de band te versterken tussen universiteit, bewoners, lokale ondernemers met een hart voor de buurt.
Gilberte C.
0 0
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Bloemenweide voor bijen en vlinders

Bijen en vlinders vinden moeilijk nectar. Dit kunnen we oplossen door pleinen en weide in te zaaien met bloemen en planten in de genkse wijken. Ieder wijk zal wel zo een plek kennen. Vb in Zwartberg Noord H.Forirstraat grote weide die niet gebruikt wordt.

Gaetano P. van Bewonersgroep Zwartberg Noord
0 3
lees meer

Duurzaamheid en klimaat - ideeën

IN PROJECTFASE - Voedselbos
In 2019 zijn ik en mijn gezin in Genk komen wonen. Wij zijn positief verrast door het open karakter van het landschap, de mensen en diversiteit. Wij voelen ons hier echt thuis. Ik ben gebeten door duurzaamheid en wat beter dan het aanleggen van een voedselbos waar mens en dier zich kan terugvinden. We willen de diversiteit van het bos als basis gebruiken om linken te leggen met ecologie (opname CO2, biodiversiteit, verbetering bodemkwaliteit) educatie (duurzaamheid, leren kennen en proeven van vruchten). Een andere belangrijke component is het sociale en de verbinding. We willen graag dat dit een bos letterlijk en figuurlijk leeft. Voedsel van korte keten is niet enkel gezond voor het lichaam, in de natuur aanwezig zijn, hier in werken is goed voor je mentaal welzijn, biedt zingeving. Verbinding met de natuur en de andere die hier mee helpen om een levend bos te maken. Ik heb gemerkt dat de interesse voor een voedselbos groot is en zal de uitwerking van dit plan verder op pakken met Adelina Lucchesi en Peter Lenaerts met op de achtergrond ook de feedback van Peter Walbers van de Schom. Een aantal ideeen die al ingediend zijn sluiten goed aan op ons voorstel. Bij deze nodig ik mensen die mee willen denken bij het uitwerken van een projectplan van harte uit om aan te sluiten.
Arjan D.
0 1
lees meer
Toon opnieuw willekeurig 24 van de 51 bijdragen